زنجیر الواتور

الواتور های کاسه‌ای یا بالابرهای کاسه‌ای شامل انتقال دهنده‌های سقفی الوارهای قفسه‌ای همگی انتقال دهنده‌هایی هستند که دارای باند کششی می‌باشند وبرای حمل بار به صورت عمودی یا شیبدار به کار می‌روند. و مخصوص حمل مواد مختلف ازجمله مواد پودری دانه‌ای و کلوخه‌ای مانند سنگ خرد شده سیمان.گندله آهن . کلینکر شن زغال سنگ موادشیمیایی حبوبات آردوغیره می‌باشند. این بالابرها به‌طور وسیعی درحمل مواد ساختمانی مراکز صنعتی شیمیایی مراکز تولیدی کارگاه‌های ذوب فلزات ومراکز صنعتی غذایی و… بکار برده می‌شوند.

الواتور ها قادرند مواد را تا ارتفاع بالای ۵۰ مترمنتقل کنند و تا ظرفیت ۴۵۰متر مکعب برساعت می‌توانند مواد را حمل نمایند. حساسیت ویژه الواتورها در بارگذاری بیش ازحدمجاز آنهاست که نتایج مضری به بار می‌آورد. ازنقاط ضعف آن‌ها این است که بارگذاری باید به روش یکنواخت در آن‌ها صورت گیرد.

شرکت کنجید صنعت سپاهان اصفهان توليد كننده انواع زنجیر الواتور نیز می باشد. که با استفاده از متریال مرغوب با کیفیت بسیار بالا تولید و روانه بازار شده است.

زنجیرهای ضد سایش جهت استفاده در کارخانجات سیمان، گچ و آسفالت و سیستم های نقاله تولید می شود.

قسمت‌های تشکیل دهنده الواتور

 

  • قسمت حمل بار که به آن باکت یا کاسه می‌گویند
  • باند کششی که قدرت محرک را برای حمل مواد به قسمت حمل‌کننده بار منتقل می‌نماید که ممکنست تسمه لاستیکی یا زنجیری باشد
  • تکیه گاه‌ها و قسمت‌های میانی شامل پولی‌ها رولرها و چرخ زنجیرها
  • دستگاه TAKE UPبرای ایجاد کشش اولیه در قسمت کششی
  • واحد محرک که برای ایجاد حرکت درقسمت کششی به کار می‌رود
  • قاب یا محفظه سیستم

 

الواتورهای زنجیری یا کاسه ای : Chain bucket elevator

یکی از روش های معمول بالا بردن کاسه های الواتور اتصال آنها به یک زنجیر است. الواتور زنجیری از زنجیر چرخ برای حرکت و تثبیت زنجیره استفاده می کنند. به‌طور کلی از الوتورهای کاسه ای زنجیری جهت حمل و نقل با ظرفیت بالاتر و با دوام تر استفاده می شوند. بخصوص در صنایع سنگین نظیر صنعت سیمان، فولاد، معادن بزرگ، آسفالت و…. که در آنها رنج دانه بندی، متنوع و دارای پارامترهای متعددی نظیر سایش، گرما و … دارند، بهتر است.

البته از الواتر های زنجیری در کارخانجات آرد و گندم نیز استفاده می شود.

دستگاه الواتر زنجیری

دستگاه الواتور زنجیری هم يکي از انواع الواتورهاي صنعتي مي باشد كه براي جابجايي مواد به طور عمودي در صنايع مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد. الواتور زنجیری باکت دار موادي که به صورت عمودی فله اي هستند به طور عمودي جابجا می کند.

براي مثال اين امكان وجود دارد که از اين الواتور زنجیری جهت جابجايي عمودي مواد و مصالحي هم چون سيمان، زغال سنگ و يا براي انتقال مواد غذايي هم چون غلات از اين دستگاه استفاده گردد. باکت ها در اين بالابر صنعتي در فاصله هاي منظمي نصب مي گردند و زنجير به عنوان يک بند کششي در بين آن ها به صورت مداوم و تکرار شونده در حرکت مي باشد. حرکت اين زنجير در الواتور زنجیری باعث انتقال مواد درون محفظه ها به مکان مورد نظر مي گردد. الواتور هاي زنجيري داراي اثربخشي زياد جهت انتقال مواد در صنايع مي باشند و از نظر اقتصادي بسيار مقرون به صرفه مي باشد. از اين رو الواتور زنجیری در صنعت به شکل وسيعي مورد استفاده قرار مي گيرد.

چه نوع ماده ای جابه‌جا می شود؟

تراکم حجم ، وزن، دما و رطوبت مواد می تواند بر طراحی کلی تأثیر بگذارد. همچنین مهم است که مواد چسبناک، ساینده، جریان آزاد، سمی یا منفجره به اشتراک گذاشته شود، زیرا این امر نیز در طراحی نقش دارد. الواتور زنجیری کاسه دار مواد فله را به صورت عمودی انتقال می‌دهد.

 

دستگاه الواتور تسمه ای:

دستگاه الواتور تسمه اي يکي از انواع مدل هاي الواتور مي باشد كه براي انتقال مواد به صورت عمودي از آن استفاده مي گردد. باند کششی در الواتورها که قدرت محرک لازم برای حمل مواد به قسمت هاي بالاتر را تامين مي كند، مي تواند از جنس زنجير يا تسمه باشد. در واقع ويژگي الواتور تسمه اي آن است که باند کششي آن از جنس تسمه مي باشد.

در الواتور تسمه ای مانند ساير الواتور ها يا بالابرهاي صنعتی از تعدادی کاسه يا باکت تشکیل که به يک تسمه متصل شده است. اين الواتورهای تسمه ای دارای قرقره یا زنجیر چرخ هم مي باشند که در بالا و پایین آن قرار گرفته اند. باکتهای الواتور تسمه ای در یک محفظه قرار گرفته اند که مواد را درون خود نگهداری مي کنند. زمانی که باکت از نقطه تعيين شده به عنوان ورودي مواد عبور کرد، مواد فله براي انتقال به محل ديگر درون کاسه بارگيري مي شود.


ویژگی ها:

اين بالابر ارتفاع نسبتا زيادي را دارا مي باشد. با توجه به نسبت سرعت استاندارد دستگاه به مقدار ظرفيت تناژ موادي که مي تواند در ساعت انتقال دهد، الواتور تسمه اي به آرامي حرکت کرده و مواد را به بالا انتقال مي دهد. اين بدان معناست که مي تواند به ارتفاع هاي بالاتري دست يابد.
در الواتور تسمه اي نوع تغذيه به صورت هاپر ورودي مي باشد. براي پر کردن مواد نيازي به استفاده از قاشقک وجود ندارد و مقداري برخورد بين مواد به وجود مي آيد که در نتيجه آن فشردگي رخ مي دهد. نکته قابل توجه در طراحي اين محصول حساسيت به این نکته است که عمل پاشش در هنگام تغذيه يا ورودي مواد و در هنگام تخليه آن ها به حداقل برسد. کاهش عمل پاشش همچنين از ساييدگي دستگاه به مقدار قابل توجهي مي کاهد.

 

در مقاله ای دیگر به معرفی زنجیرهای کانوایر و انواع آن پرداخته ایم.